Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/complexrower.pl/includes/menu.inc).

Jak powinno się ubierać na wycieczki w góry, jakie wyposażenie będzie przy tym przydatne

Górskie wędrówki to jeden z popularniejszych sposobów na spędzanie wolnych chwil. Polska ma to szczęście, że praktycznie całe południe to większe i mniejsze górskie pasma, wraz z wysokimi na dwa i pół tysiąca metrów Tatrami. Góry cieszą się powodzeniem we wszystkie pory roku, i praktycznie w każdym okresie znajdują się chętni do tego, żeby po nich wędrować. Jednak bez względu na to, czy ktoś wybiera się w góry w lecie, jak jest trzydziestostopniowy upał, czy też w zimie, to w każdym przypadku właściwe wyposażenie będzie niezbędne.


wspinaczka górska
Author: Randen Pederson
Source: http://www.flickr.com
Czasami można usłyszeć o beztrosce a niekiedy i kretynizmie, gdy ktoś zaczyna wędrować na Giewont w klapkach czy późną jesienią idzie bez ciepłego ubrania. Pogoda zwłaszcza w wyższych partiach jest mało przewidywalna, i z tego też powodu nawet na kilkugodzinną popołudniową wyprawę należy się należycie przygotować. A tym bardziej niezbędne to będzie, jeśli ktoś wybiera się w góry w zimie, gdy szlaki są oblodzone, czy też w wyższe, niebezpieczne partie - w takiej sytuacji oprócz standardowego wyposażenia konieczny jest odpowiedni sprzęt wspinaczkowy i jego odpowiednia znajomość - sprzęt sportowy dla każdego.

Podstawą wędrówek po górach są porządne buty. Muszą one posiadać porządną, odporną na ślizganie podeszwę, oraz z powodów bezpieczeństwa zakrywać muszą całą kostkę, przez co ogranicza się ryzyko zwichnięć albo skręceń. Jeżeli będzie się planować wycieczki w jesieni albo na wiosnę to buty powinny być nieprzemakalne, wtedy zagwarantują należyty komfort w przypadku jakiejś burzy czy ulewy.


Należy także przypilnować odpowiedniej odzieży, powinna być ona oddychająca i lekka, a jednocześnie nieprzemakalna i ciepła. Wielu ludzi na górskie wycieczki zakłada najzwyklejsze kurtki sportowe, lecz nie zawsze jest to najlepszy pomysł - kurtki sportowe wysokiej jakości. Jeśli taka kurtka nie posiada dobrych membran ochraniających przed wiatrem i deszczem, to jednak się nie sprawdzi. Koniecznie też trzeba pamiętać o ciepłej czapce oraz rękawiczkach, no i rzecz jasna wszystko co niezbędne należy włożyć do wygodnego, pojemnego plecaka.