Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/complexrower.pl/includes/menu.inc).

Czym na co dzień trudni się główny księgowy?

W niniejszym materiale przedstawiamy zawód głównego księgowego. Poznaj obszar obowiązków i profil osoby pracującej na owym stanowisku.


Główna księgowa jest jedną z ważniejszych osób w każdej firmie, albowiem odpowiada ona za przedstawianie w protokołach - zgodnie z przyjętymi wytycznymi - wszelkich wykonywanych operacji finansowych.


Funkcja głównego księgowego w naszej ojczyźnie wyraźnie zmieniła się w ciągu minionych kilkunastu lat. Współcześnie od pracowników będących na takim stanowisku wymaga się zazwyczaj zarówno świetnej znajomości prawa podatkowego, jak także coraz częściej także wiedzy z obszaru międzynarodowych standardów księgowości jak też reguł zarządczej księgowości. Główna księgowa (księgowość w koninie) powinna mieć minimum dwuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnej księgowej oraz posiadać znajomość naszej regulacji o rachunkowości, międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej i prawa podatkowego.


księgowość
Author: Michael Pollak
Source: http://www.flickr.com


Zakupy według listy niezbędnych produktów
Author: Z.M.Pekpol Ostrołęka
Source: Z.M.Pekpol Ostrołęka


W przypadku stanowiska głównej księgowej standardem jest także posiadanie certyfikatu upoważniającego go do usługowego poprowadzenia rachunkowych ksiąg, jednak mile widziane będą także dodatkowe kwalifikacje zawodowe z dziedziny finansów. Jeżeli idzie o perspektywy rozwoju, główny księgowy może awansować na stanowisko dyrektora finansowego. Może to znaczyć tzw. pionowy awans, albowiem w bardzo wielu korporacjach międzynarodowych kontroler finansowy pełni równocześnie funkcje typowe dla głównego księgowego jak też właśnie kontrolera.
Główny księgowy może też zostać mianowany na stanowisko członka kierownictwa, co ma miejsce zazwyczaj zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach. Jeśli chodzi o średnie płace osób na tym stanowisku, kształtują się one na pułapie średniej krajowej.